Najbliższym miejscem wartym zobaczenia, posiadającym ciekawą historię jest bez wątpienia Hala Malinowa - polana leżąca na bocznym grzbiecie Pasma Policy, w Beskidzie Żywieckim, na średniej wysokości około 800 m.
Na polanie znajduje się osada Malinowo, niegdyś istniało tutaj składające się z 9 gospodarstw osiedle, w czasie II wojny światowej będące zapleczem dla licznych w tym regionie oddziałów partyzanckich. W 1944 kwaterowała tu 9 kompania górska 12 Pułku Piechoty AK, oddział „Harnaś” a także oddział AK „Huta Podgórze” i partyzanci radzieccy z oddziału Borby. By zlikwidować zagrożenie na tyłach swojego frontu, Niemcy w 1944 urządzili wielką obławę na partyzantów działających w Paśmie Policy, wzięło w niej udział ok. 6 tys. żołnierzy. Partyzantom udało się uciec na słowacką Orawę, jednakże hitlerowcy dokonali wtedy pacyfikacji kilku osiedli Sidziny, w tym osady Malinowo, w której spalili wszystkie domy. Po wojnie tylko jedna rodzina zdecydowała się na powrót i na nowo wybudowała tutaj swój dom.
16 października 1983 na Hali Malinowej, dzięki staraniom dawnych partyzantów AK poświęcono murowaną kapliczkę, nazywaną Kapliczką Matki Boskiej AK-owskiej. Poniżej kapliczki w murowanej grocie znajduje się partyzanckie mauzoleum.
Wydarzenia te upamiętnia obelisk, uwagę zwracają wytarte, usunięte w późniejszym okresie napisy - dotyczą one m.in. radzieckich partyzantów.
Z Hali Malinowej dojść można na Halę Krupową oraz Policę, idąc czerwonym szlakiem turystycznym. W przypadku Hali Krupowej wędrówka zajmie ok. 2 godzin, na Policę pójdziemy godzinę dłużej.